18 maj 2025

Tidig söndagsmorgon i Halden (Norge)

 






Den gångna veckan har i stor utsträckning präglats av musikkårens resa till Hallden.

I torsdags använde vi övningskvällen för att förbereda oss för de olika spelningarna vi skulle medverka i.

I fredags startade vi i privatbilar resan till Hallden. Vi åt lunch tillsammans halvvägs och kom fram till Hallden lagom till den första övningen tillsammans med Halldens musikkår. Då vi gått igenom musiken vi skulle spela under marschen gick vi ut och "marscherade" för att kolla att det fungerade. Därefter gick vi in igen och övade övrig musik vi skulle spela under helgen. Fredagen avslutades med pizza på kåren och sedan incheckning på hotellet.

I lördags samlades vi på vår startposition för den stora marschen. Vi marscherade tillsammans med pingstkyrkans musikkår. Du kan se startpositionen med Pingstkyrkans flagg. Pingstkyrkan heter "Salen" i Hallden. Längst fram bars Frälsningsarméns fana. Det var fint att få marschera tillsammans med andra kristna. Marschmusiken vi använde var med ett kristet budskap. Vi spelade bland annat marschen "Amsterdam Congress" som innehåller sången "Gud är god, Gud är god. Låt oss förena oss i sång ty Gud är god".
Sedan spelade vi också "måste-sånger" i ett "syttende maj" firande: Det är Norge i rött, vitt och blått. 
Välbekanta sånger som  våra barn var med och sjöng i det årliga "Syttende-mai-firandet" under de nio år vi bodde i Norge första gången.
Sedan spelade också under en ceremoni i hamnen där man mindes de sjömän som Norge förlorade under olika krig. Efter det spelade vi också utanför ett ålderdomshem.
Då dagens utomhuspelande var över fick vi middag på kåren i Hallden och dagen avslutades med Syttende-mai-fest på Frälsningsarmén där vi också spelade.

Vi hade marscherat en timme med gatorna fulla av människor i folkdräkter eller festklädda på andra sätt och var ganska utmattade. Det måste ha varit några tusen människor som stod efter gatorna med norska flaggor i händerna.

Men nu är det söndagsmorgon och vår musikkår ska ansvara för söndagsgudstjänsten på Frälsningsarmén. Rut leder mötet, flera av musikanterna
ger sitt vittnesbörd, musikkåren spelar och jag talar. Därefter börjar vår hemfärd till Västerås.

Bilderna:
Bild 1/ Loggan vi använder varje "Tidig söndagsmorgon"
Bild 2/ Halldens stadsvapen med budskapet "Gud med oss". Det är inte många stadsvapen som innehåller ett budskap om tryggheten vi har i Gud.
Bild 3/ Musikkåren håller att ställa upp på marschen. I täten går Frälsningsarméns fana och Pingstkyrkans flagga.
Bild 4 och 5/ Två av de hundratals bilder som togs både av folkhavet utefter gatorna och de hundratals marscherande med kommunens alla skolbarn, musikkårer och alla festklädda leende människor som önskade varandra "gratulerer med dagen". 

Med önskan om en välsignad ny vecka.
Peter Baronowsky




Inga kommentarer: